Card image cap

ÇOCUK İŞÇİLİĞİ TANIMI, KAPSAMI VE TÜRKİYE’DE İSTİHDAMDA ÇOCUK EMEĞİ

Bir ülkenin geleceğinin nasıl şekilleneceği büyük ölçüde o ülkenin çocuklarının fiziki, ruhsal, sosyal ve kültürel gelişimleri ile belirlenir. Çocuk işçiliği çoğu zaman çocukları ihtiyaç duydukları eğitimden mahrum bırakarak onları yaşlarına, fiziksel ve psikolojik durumlarına uygun olmayan koşullarda çalışmaya mecbur bırakmaktadır. Çocuk işçiliği tanımının ve boyutlarının anlaşılması, bir ülkenin geleceğini temsil eden en önemli unsur olan çocuklarla ilgili eğitim politikaların belirlenmesinin yanı sıra sorunun çözümü için gerekli olan bilimsel altyapıyı da oluşturabilir.

Daha Fazla →
Card image cap

DEĞİŞEN İKLİM, DEĞİŞEN DÜNYA!

Bu yazımızda, Avrupa’dan alanlarında dünyaca tanınmış altı araştırma enstitüsü ve Türkiye’den İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) iş birliği ile hayata geçirilen ve sonuçları ile yankı uyandırmış olan proje çalışmamızdan bahsedilmiş ve küresel iklim değişikliğinin (atmosferdeki 2ºC’lik ortalama sıcaklık artışı) Avrupa ülkelerindeki en önemli sektörlerden olan enerji ihtiyacı, turizm ve ekosistem döngüleri üzerindeki etkileri hakkında bilgiler verilmiştir.

Daha Fazla →
Card image cap

NE ÇALIŞAN NE OKUYAN GENÇLER: NEET

NEET. Son günlerde oldukça popüler olan bu kavramı daha önce duymuş muydunuz? Bu kavram ne eğitim görmekte, ne staj yapmakta ne de çalışmakta olan 15-29 yaş arası gençleri tanımlamak için kullanılan bir kısaltmadır.

Daha Fazla →